اخبار

1396/09/28
در سال 2017 پنج ایراد اصلی به صنعت گردشگری ایران گرفته شده است که مهندسان صنایع و استارتاپها می توانند در رفع آنها نقش اساسی بازی کنند.


 دکتر علی رادمند از شرکت سرمایه گذاری ایرانگردی و جهانگردی با بیان این مطلب، گفت: مهم است که گردشگری را با چه نگرشی تعریف کنیم و به آن بپردازیم.

وی با اشاره به پنج دیدگاه و رویکرد به گردشگری، اظهار داشت: از منظر جاذبه، گردشگری داخلی و خارجی داریم و از دیدگاه فعالیت گردشگری، می تواند مذهبی یا فرهنگی باشد.

رادمند ادامه داد: در حوزه­ی امکانات به زیرساخت و روبنا نیاز داریم و در حوزه­ی اقامت باید با استانداردهای بین المللی همگام شویم.

وی که در چهل و هفتمین گردهمایی انجمن مهندسی صنایع ایران با موضوع کاربردهای مهندسی صنایع در صنعت گردشگری سخن می گفت، با تاکید بر اینکه باید با رویکردهای جذاب‌تر، موقعیت‌های تفریحی و ورزشی را ارتقا داد، گفت: استارتاپ‌ها باید ببینند با کدامیک از زمینه های فوق همخوانی دارند و می خواهند به چه کسانی ارائه ی خدمت دهند.

این کارشناس حوزه­ی مدیریت و گردشگری با اشاره به نکته ی مهمی به علاقه­مندان ورود به استارتاپهای حوزه­ی گردشگری افزود: کسانی که می خواهند استارتاپ و کسب وکارهای نوپا را در این زمینه راه­اندازی کنند، باید به یک نیاز مخاطب توجه ویژه کنند و آن این است که از آغاز تا انتهای زنجیره­ی ارزش آن را دارا باشند.

وی سه بخش مهم در برنامه­ریزی استارتاپ‌ها را زیرساخت، ذینفعان و محیط تجاری برشمرد.

رادمند منابع انسانی و بازاریابی را دو درد مهم گردشگری ایران دانست و افزود: در سال2017 میلادی پنج ایراد اصلی به صنعت گردشگری ایران گرفته شده است.

وی به نقش مهندسین صنایع و فعالان و علاقه مندان حوزه­ی استارتاپ اشاره کرد و اظهار داشت: عدم شفافیت در قوانین، ضعف زیرساختها به خصوص در حوزه ی گردشگری روستایی، عدم بکارگیری سرمایه گذاران بزرگ در حوزه­ی گردشگری ایران، ضعف بازاریابی در خارج از کشور و رزرواسیون، پنج فرصتی است که مهندسان صنایع و استارتاپ‌ها می توانند در رفع آنها به ایفای نقش بپردازند.

این فعال حوزه ی گردشگری در پاسخ به سوالی مبنی بر اهمیت بکارگیری مباحث مهندسی صنایع در صنعت گردشگری گفت: صنعت گردشگری در قیاس با سایر صنایع، سریعتر از رکود خارج شد. کشورهای اطراف ما از ظرفیت‌هایشان برای گسترش صنعت گردشگری خود استفاده کرده­اند. مهندسان صنایع به علت آشنایی خوب با مفاهیم مدیریتی، اقتصاد، کامپیوتر و مباحث جدیدی مثل فناوری اطلاعات (IT) و اینترنت اشیا (IOT) می توانند گره گشای بسیاری از مشکلات حال حاضر این صنعت پردرآمد در کشور باشند.

گفتنی است این گردهمایی که سومین نشست مقدماتی ویژه ی چهارمین کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع بود، از سوی انجمن مهندسی صنایع ایران و به میزبانی صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد.

یادآور می شود در چهاردهمین کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع که بهمن ماه امسال در دانشگاه علم و صنعت ایران خواهد بود به موضوع کاربردهای مهندسی صنایع در صنعت گردشگری با حضور مدیران، کارشناسان، استادان دانشگاه، صاحبنظران فعال دو حوزه­ی مهندسی صنایع و گردشگری می پردازد.


نظرات کاربران
تاييديه : تشخيص عامل غير انساني
توجه : نظر شما پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده می شود !