اخبار

1396/10/10


*سجاد هدایتی-کارشناس ارشد مهندسی صنایع دانشگاه تهران

تصمیم گیری مبتنی بر داده ها در زنجیره تامین به دلیل عدم قطعیت و پویایی داده های وارد شده در این سیستم نظیر: تقاضا، مدت عرضه، مسافت ها، چالش های زیربنایی، مسائل سیاسی و منطقه ای،موضوعی پرچالش است. قوانین ملی،منطقه ای و جهانی در خصوص مصرف منابع،انرژی محیط زیست،نیروی کار و ... تاثیرات فراوانی بر گسترش این عدم قطعیت ها در برنامه ریزی سیستم های زنجیره تامین خواهد گذاشت.

حجم بالای دادهای ورودی و تغییرات مستمر آنها در یک افق برنامه ریزی، تصمیم گیری را برای متولیان آن به مراتب دشوارتر می سازد و این موضوع کارایی روش های سنتی جمع آوری و تحلیل داده را با ابهام مواجه ساخته  و موجب شده است تا در عمل نتوان به وضعیت مطلوبی دست یافت.از طرفی داده های معتبر،یا به عبارتی داده هایی که بتوان از آنها به عنوان ورودی تصمیم گیری در نظر گرفت از اهمیت بالایی برخوردار است و به نوعی ضمانت اجرایی مدل را بالا می برد.

توسعه تکنولوژی و به تبع آن تکامل انقلاب چهارم صنعتی و تولید هوشمند، ضرورت و اهمیت توجه به داده های ورودی به سیستم زنجیره تامین را بیش از پیش مورد توجه قرار می دهد.لذا مدلسازی و بهینه سازی این سیستم ها بدون توجه به رشد تکنولوژی های موثر بر آن عملاً کاربرد آن ها را با تردید مواجه می سازد.

سازمان های فعال این حوزه بایستی همگام با توسعه فناوری اطلاعات و کاربرد آن در تصمیم گیری نظیر کلان داده و کاربرد آن در پیش بینی ها و و تصمیم گیری های خود بهره ببرند تا بتوانند در چرخه رقابت بین المللی حضور یافته و موقعیت خود را تثبیت و بهبود دهند.


نظرات کاربران
تاييديه : تشخيص عامل غير انساني
توجه : نظر شما پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده می شود !