اخبار

1396/10/27
حضور مهندسان صنایع در بخش خدمات با گستره وسیع و متنوع و انبوهی از نوآوری که دارد می تواند فرصت جدید با نقشی جدید برای رشته مهندسی صنایع باشد.


 سید علیرضا شجاعی نایب رئیس انجمن مهندسی صنایع ایران با اشاره به نوآوری در خدمات و با بیان اینکه امروزه تفکیک بین محصولات ملموس و محصولات ناملموس دشوار شده، گفت: تحولات عصر جدید، امکان اینکه بتوان برخی محصولات را کالا یا خدمت دانست مشکل کرده و خط مرزی مابین ملموس بودن و ناملموس بودن یک محصول در حال کمرنگ و حتی محو شدن است.

نائب رئیس انجمن مهندسی صنایع ایران در مورد اهمیت بخش خدمات افزود: بر اساس گزارش های منتشر شده، بخش خدمات به طور متوسط بیش از 70 درصد از تولید ناخالص ملی و حدود 60 درصد فرصت های شغلی جوامع و کشورهای صنعتی و پیشرفته را به خود اختصاص داده و پیش بینی می شود در دهه آینده 75 درصد از رشد اقتصاد جهانی را خدمات رقم بزند.

وی در مورد سودآوری کالا و خدمات اظهار داشت: خیلی ها معتقدند خدمات بطور معمول از کالاها سودآورترند بطوریکه سود خدمات بین 15 تا 20 درصد برآورد می شود اما در کالا سودی مابین 7 تا 11 درصد متصور است، لذا جذابیت و شیرینی بیشتری برای روی آوردن به بخش خدمات دارد.

دبیر اجرایی چهاردهمین کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع، سپس به ویژگی های خدمات پرداخت و بیان داشت: کپی کردن خدمات بسیار ساده تر از کالاست و حتی ارتقای اندک یک خدمت توسط رقیب، ترفندی است برای بکارگیری آن خدمت و گریز از حق مالکیت معنوی. مثلا هر بانکی که خدمت جدیدی ارائه می دهد بانک های دیگر بلافاصله آن را کپی می کنند و سعی می کنند برای حضور در عرصه رقابت، آن را کمی ارتقا دهند.

وی عدم امکان لمس و عدم امکان ارزیابی خدمت قبل از خرید و استفاده از آن را دو ویژگی دیگر این حوزه دانست و تاکید کرد: از همین رو ارائه دهندگان خدمت باید دو مشخصه خوشنامی و اعتماد را در میان ذینفعان خود داشته باشند و این دو عامل برای بقا و پیشتازی در این بخش بسیار حائز اهمیت است.

شجاعی در ادامه انواع نوآوری در خدمات را مورد توجه قرار داد و به نوآوری در فرآیند، نوآوری در مکان یابی، در ارائه خدمت، در افراد و نوآوری در ارتباطات اشاره کرد و به مثال هایی در این زمینه پرداخت.

نائب رئیس انجمن مهندسی صنایع ایران در بخش دیگری از سخنانش به پیشران های توسعه صنعتی و تجاری کشور اشاره کرد و گفت: خدماتی که دارای ارزش افزوده بالا، حجم بازار مناسب و ایجادکننده قدرت نرم برای کشور هستند باید در اولویت قرار گیرد.

وی در پایان بر حضور مهندسان صنایع در بخش خدمات تاکید کرد و از آن به عنوان نقش جدید رشته مهندسی صنایع در شرایط حال و آینده فضای کسب و کار و فرصت جدید مهندسان صنایع در بازار کار یاد کرد. 


نظرات کاربران
تاييديه : تشخيص عامل غير انساني
توجه : نظر شما پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده می شود !