اخبار

1396/11/14
49 امین و آخرین گردهمایی ویژه چهاردهمین کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع به میزبانی دانشکده مهندسی صنایع و سیستم ها دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد.


تهیه و تنظیم: جعفر پهلوانی، دانشجوی کارشناسی مهندسی صنایع دانشگاه علم‌ و ‌صنعت

هفتم بهمن ماه 1396 چهل و نهمین گردهمایی انجمن مهندسی صنایع با موضوع کاربردهای مهندسی صنایع در صنعت آب و انرژی و اقتصاد مقاومتی برگزار شد. پنل اول با موضوع کاربردهای مهندسی صنایع در صنعت آب و انرژی بود. سخنرانان این بخش به ترتیب دکتر سید حسین ایرانمنش، معاون پژوهشی موسسه‌ی پژوهش در مدیریت و برنامه‌ریزی انرژی، دکتر حجت میان‌آبادی استادیار مهندسی آب دانشگاه تربیت مدرس و دکتر هادی صاحبی عضو هیات علمی دانشکده‌ی مهندسی صنایع دانشگاه علم ‌و صنعت بودند.

دکتر ایرانمنش در رابطه با عدم وجود مدیریت واحد در حوزه‌ی انرژی در کشور سخن گفتند. ایشان افزودند که مهندسی صنایع نگاه سیستمی و یکپارچه به مسایل گوناگون دارد که امروزه به شدّت مورد نیاز کشور ماست. در شرایطی که پتروشیمیِ زیرمجموعه‌ی وزارت نفت برای تولیدات خود نیاز به منابع آبی بالایی دارد، وزارت نیرو به اصطلاح به کار خودش مشغول است و توجهی به محل احداث و منابع لازم آن ندارد. جالب‌تر آنکه در کشور ما مسئله غذا از این موضوع هم جدی‌تر است و زیرمجموعه­ی جهادکشاورزی محسوب می‌شود و همه می‌دانیم که منابع غذایی با توجه به نوع محصولات و آب و انرژی که نیاز دارند، منابع آبی ما را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

سخنران دوم این پنل دکتر حجت میان‌آبادی دانش‌آموخته‌ی دانشگاه DELFT هلند بودند که سخنان دکتر ایرانمنش را به خوبی تکمیل کردند. امنیت غذایی و آبی محور بحث ایشان بود دانش‌آموخته‌ی دانشگاه علم‌وصنعت گفت یکی از بحث‌های امروز ما پیدا کردن نقطه‌ی تعادل میان امنیت غذایی و آبی است. در سال‌های اخیر تلاش برای خودکفایی در زمینه‌ی کشاورزی صورت گرفت؛ اما، به موازات آن آب مورد بی‌اعتنایی قرار گرفت. به عبارتی میان آب و غذا هر کدام را مورد توجه قرار دهیم از دیگری باز می‌مانیم؛ مگر آنکه نقطه‌ی تعادل میان این دو مهم را بیابیم. ایشان در ادامه مثال‌هایی از متناقضات (پارادوکسها) سیاست‌گذاری‌های ما در بحث تخصیص منابع و نوع برخورد با منابع آبی ارائه نمودند. دکتر میان‌آبادی درباره‌ی کرمان گفتند که پسته می‌کاریم و از صادرات 32 میلیارد دلاری آن خوشحال هستیم درحالیکه طبق آمارها هزینه‌ی آب مصرفی برای پسته‌کاری بالغ بر 42 میلیارد دلار بوده‌است و جالب‌تر آنکه در حال حاضر برای جلوگیری از خشک شدن کرمان حاضریم از خلیج‌فارس به کرمان آب برسانیم و هزینه‌ی گزاف دیگری را متحمّل شویم. در مشهد خربزه می‌کاریم با علم به آنکه می‌دانیم به منابع آبی بالایی نیازمند است و حاضریم در ازای چنین سیاست‌گذاری از دریای عمان آب را شیرین کنیم و به مشهد انتقال دهیم. در ایران رشته‌ی مهندسی آب داریم؛  اما، مبانی سیاستگذاری آب نداریم! رشته‌ی مدیریت آب نداریم. در سیستان می‌خواهیم 46000 هکتار کشاورزی راه بیندازیم که منابع آبی آن محدود است و اگر سدسازی‌های افغانستان همین‌طور ادامه پیدا کند، تا ده سال دیگر همین میزان آب در سیستان و بلوچستان 66 درصد کاهش خواهد یافت. در سیستان و بلوچستان می‌توانیم با وجود تابش بالای آفتاب برق تولید کنیم و به افغانستانِ دارای بحران برق بفروشیم و در ازای آن آب اضافی بگیریم. در افغانستان طالبان برخلاف گذشته فقط به حمله‌های انتحاری نمی‌پردازد؛ بلکه با منفجر کردن چند دکل برق منتهی به کابل، برق شهر را قطع می‌کند و در ازای آنکه امنیت برای نصب و تعمیر دکل جدید، ازسرگیری فعالیت‌ها در کابل و عدم شورش مردم در این شهر از بی‌برقی شرط می‌گذارد که ارتش از یک ایالت خارج شود. دولت مجبور به پذیرش می‌شود و بدون درگیری و خون‌ریزی ایالت‌ها را فتح می‌کند. البته دررابطه با کشاورزی  مسئله‌ی سیستان ایشان با تلاش‌های خودجوش خود موفق شده‌اند تا این امکان را مبنی بر اعلام ضررها و عواقب این طرح را در قالب یک نامه به ریاست جمهوری متذکر شوند.

سخنران سوم پنل آب و انرژی دکتر هادی صاحبی بودند. ایشان مطلع بحث خود را به نفت اختصاص دادند و گفتند که شرکت‌های بزرگ نفتی به این افتخار می‌کنند که کشورشان دارنده‌ی منابع نفتی نیست. آن‌ها در عوض در حوزه‌های پایین‌دستی و بالادستی نفت به شدت مشغول به کار هستند و اگر فرضا بشکه‌ی نفتی را از ما صد دلار بخرند، محصولاتشان را هشت‌صد دلار می‌فروشند. در آلمان و کشورهای پیشرفته مخازن گازی‌شان را خارج از شهر برده‌اند و حتی آب گرم را به صورت بسته‌بندی شده به فروش می‌رسانند چون ریسک انتقال آب با لوله‌کشی را ندارد. در تهران لوله‌کشی‌های گازی خود به مثابه‌ی یک بمب در هنگام وقوع بلایای طبیعی نظیر زلزله است. در بیشتر شهرهای اروپایی به جای اجاق گاز از اجاق برق استفاده می‌کنند. سبدهای انرژی محور دیگر بحث ایشان بود. دانش‌آموخته‌ی دانشگاه کالسروهه‌ی آلمان گفت در این کشور سبد انرژی تعریف شده‌است؛ به طور مثال بیست درصد برق از باد، بیست درصد دیگر از خورشید، هفده درصد از زغال‌سنگ، هجده درصد از گاز و سایر موارد از این دست تامین می‌گردد. منطقی است که سبد انرژی متنوع باشد تا در مواقع بحران دچار مشکل نشوند. ایشان در مسئله منابع انرژی به نظر جالب یک پروفسور آلمانی اشاره کردند که گفته است خداوند وقتی قصد داشته تا منابع طبیعی را روی کره‌ی خاکی تقسیم کند، به یکباره دستش روی ایران شل شده و سهم عظیمی از آن را نصیب ایرانیان کرده‌است. این درحالیست که مدیریت کشور ما در این زمینه بیمار است. عضو هیات علمی دانشکده‌ی مهندسی صنایع دانشگاه علم وصنعت با اشاره به سخنان دکتر میان‌آبادی سخنران قبلی این پنل افزود: طبق آمارها فقط بادهای صدوبیست روزه‌ی سیستان می‌تواند سه برابرِ مصرف کل ایران برق تولید کند.

با توجه به ضیق وقت پنل دوم گردهمایی با موضوع کاربردهای مهندسی صنایع در اقتصاد مقاومتی بلافاصله آغاز شد. مهندس شجاعی نایب دبیر انجمن مهندسی صنایع ایران نیز به همین منظور ارائه‌ی خود را به زمان دیگری موکول نمودند. در این بخش به ترتیب دکتر قدسی‌پور عضو هیات علمی دانشکده‌ی مهندسی صنایع دانشگاه امیرکبیر و دکتر میرزامحمدی عضو هیات علمی دانشکده‌ی مهندسی صنایع دانشگاه علم‌وصنعت به ارائه‌ی مطالب به روز درخصوص اقتصاد مقاومتی پرداختند.

ابتدا دکتر قدسی‌پور با اشاره به بند دوم از 24 بند ابلاغ‌شده‌ی سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در زمینه‌ی شرکت‌های دانش‌ بنیان بود، جان اقتصاد مقاومتی را اقتصاد دانش بنیان توصیف کردند. سپس ایشان به سه تعریف در خصوص اقتصاد دانش بنیان پرداختند که این نوع از اقتصاد بیشتر حول محور تولید، توزیع و استفاده از دانش و اطلاعات بنا شده و رشد و پیشرفت از سرمایه‌گذاری در صنایع پیشرفته و به کارگیری کارگران ماهر به دست می‌آید. ایشان در ادامه به مدل مفهومی اقتصاد دانش بنیان گریزی زدند و خاطر نشان کردند که عمده‌ی خروجی اقتصاد دانش بنیان رشد تولید ناخالص ملی و منابع انسانی است.

در انتها ایشان کتاب تحقق تفکر سیستمی: دانش و کنش در مدیریت؛ ترجمه‌ی دکتر عادل آذر و سعید جهانیان را به حضار پیشنهاد کردند.

سخنران دوم این پنل دکتر میرزامحمدی بودند که ابتدای عرایض خود را به ضرورت بررسی اقتصاد مقاومتی اختصاص دادند. ایشان این ضرورت را در دو بخش "در ایران" و "در جهان" تقسیم‌بندی کردند.

در ایران: ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری

در جهان: آسیب‌پذیری اقتصاد غرب پس از بحران 2006 و بی ثباتی مالی؛ فشارهای زیست محیطی ناشی از تغییرات آب و هوایی؛ عمیق شدن مبحث جهانی شدن و بی تاثیری سیاست‌گذاری‌های ملی؛ تاثیر هرنوع بحران محلی-ملی بر زنجیره‌های یکپارچه‌ی عرضه‌ی جهانی.

سپس ایشان به مفهوم واژه‌ی اقتصاد مقاومتی پرداختند و به طور خلاصه اقتصادی را مقاوم دانستند که قوی باشد، نه از جنس فولاد که بر اثر ضربه‌ی زیاد می‌شکند بلکه قوی از جنس لاستیک سخت؛ مقاوم و انعطاف‌پذیر.

مفهوم واژه‌ی مقاومتی:

هر نوع مقاومت اقتصادی بر چهار ویژگی کلیدی تکیه دارد که عبارتند از:

·        قدرتمندی در شناخت احتمال بروز ضربه و کارکردهای تخریبی احتمالی آن

·        قدرتمندی در جذب ضربه‌ی مخرب با هدف برگشت به کارکرد هویتی ظرف کوتا‌ترین مدت

·        توانمندی در سامان‌یابی و گزینش مسیر مطلوب با تکیه بر انتخاب‌های هویتی و نوآور

·        توانمندی در یادگیری و واکنش نشان دادن نسبت به ضربه‌ها

شاخص اقتصاد مقاومتی موضوع بعدی استاد اقتصاد دانشکده‌ی مهندسی صنایع دانشگاه علم‌وصنعت بود.

ایشان به این نکته اشاره کردند که با بخشی از آسیب‌پذیری‌ها که از کنترل دولتی و سیاستی خارج است، نمی‌توان مبارزه کرد؛ اما، در عوض می‌توان روی درجه‌ی مقاومت تمرکز کرد.

عضو هیات علمی مرکز الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت افزود که اقتصاد مقاومتی را می‌توان علاوه بر سطح کلان در سطح بنگاهی نیز مورد توجه قرار داد.

عضو کمیته‌ی علمی چهاردهمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی صنایع در بخش اقتصاد مقاومتی به عنوان آخرین سخن خود، توجه همه را به بند نوزدهم سیاست‌های ابلاغ شده‌ی اقتصاد مقاومتی جلب کرد که برخلاف سایر بندهای قبلی و بعدی خود با نقطه به پایان نرسیده و نشاندهنده‌ی وسعت و اهمیت متمایزکننده‌ی آن در بین بندهای دیگر است که خود حاکی از ژرف‌نگری رهبر معظم انقلاب است.


نظرات کاربران
تاييديه : تشخيص عامل غير انساني
توجه : نظر شما پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده می شود !