اخبار

1396/09/21
تأثير فناوري اطلاعات و نقش آن در پايداري زيست محيطي و اكولوژيكي، تحت عنوان ارتباطات و فناوري اطلاعات سبز، موضوعي مهم در مديريت ICT است كه در بخش متبوع در دوره حاضر مورد عنايت ويژه قرار گرفته است. در اين مقوله نقش فناوري اطلاعات در كاهش آلودگي‌هاي زيست محيطي از جمله كاهش آلودگي‌ها بسيار مهم و مثبت ارزيابي می‌شود.


 تأثير فناوري اطلاعات و نقش آن در پايداري زيست محيطي و اكولوژيكي، تحت عنوان ارتباطات و فناوري اطلاعات سبز، موضوعي مهم در مديريت ICT است كه در بخش متبوع در دوره حاضر مورد عنايت ويژه قرار گرفته است. در اين مقوله نقش فناوري اطلاعات در كاهش آلودگي‌هاي زيست محيطي از جمله كاهش آلودگي‌ها بسيار مهم و مثبت ارزيابي می‌شود. طبق آخرين گزارش‌هاي اتحاديه جهاني مخابرات، كاهش اتلاف انرژي و افزايش بهره‌وری با استفاده از فناوري‌هاي مخابراتي، راه خوبي براي كم كردن دي اكسيد كربن زمين است. استفاده از فناوري‌هاي جديد با قابليت صنعت سبز می‌تواند با كاهش ميزان جا به جايي افراد، زمينه كاهش مصرف سوخت، كمك به حفظ و بقاي جنگل‌ها و مشكلات زيست محيطي در كشور را فراهم كند. سياست حذف كاغذ و استفاده از خدمات اينترنت و مكاتبات در فضاي مجازي ما را در داشتن محيط پاك تر و سالم تر به وسيله حفظ و نگهداري از مراتع و جنگل‌ها ياري می‌رساند.

از اين منظر، فضاي مجازي را می‌توان دوست و بازوي اجرايي پرتوان براي حفظ محيط زيست دانست.

ايجاد پديده‌هاي جديدي چون آموزش الكترونيك، تجارت الكترونيك، بهداشت الكترونيك و در يك كلام دولت الكترونيك گواه اين مدعاست. به عنوان مثال می‌توان به ايجاد مراكز پاسخگويي(call center) در راستاي انجام وظايف كاركنان و دريافت خدمات متقاضيان اشاره كرد يا در زمينه خدمات مختلف پستي نظير خريد الكترونيكي نيز می‌توان از رفت و آمدهاي غيرضرور كاست و به حفظ محيط زيست كمك كرد. بي ترديد اقدامات انجام شده توسط بخش ICT در تمامی‌جوامع و همچنين در كشور ما به منظور بهبود بهره‌وری و كاهش مصرف انرژي قابل توجه و حتي چشمگير بوده است. كاربرد ICT امكان گذر به منابع مفيد و مؤثر و جوامعي خدمت محور را با كاهش سطح گازهاي گلخانه‌ای فراهم می‌سازد زيرا راه حل‌هاي ارائه شده توسط ارتباطات و فناوري اطلاعات توانايي بالقوه اي در كاهش درصد بالاي انتشار گازهاي گلخانه‌ای داراست. از همين رو فناوري اطلاعات و ارتباطات را از صنايع كم آلاينده می‌دانند كه روز به روز با پيشرفت خود، ميزان آلاينده‌ها را كاهش می‌دهند.

در اين راه نقش و وظيفه نهادهاي آموزشي و فرهنگ ساز بسيار اثرگذار خواهد بود زيرا اگرچه ميل و رغبت به استفاده از فناوري‌هاي نوين هميشه وجود دارد اما آموزش پايه اي در اين زمينه نقش كليدي در توسعه پايدار خواهد داشت. همگان مي‌دانيم، متأسفانه انسان به عنوان مهم ترين عامل تخريب محيط زيست شناخته شده و دخالت بي حد و حصر انسان‌ها در شرايط اكوسيستم كره زمين صدمه و خسارت بسياري به بار آورده است. در حالي كه بخش عمده مشكلات زيست محيطي و تغييرات آب و هوايي ناشي از عدم اطلاع مردم در حوزه محيط زيست و نحوه برخورد با آن است. در اين راستا استفاده از فناوري‌هاي روز ماهواره‌اي و ارتباطي لازمه پايش و كنترل شرايط زيست محيطي خواهد بود.

تاثیر فناوری اطلاعات در سیستم های شهری

امروز با توجه به پیشرفت های صورت گرفته در حوزه فناوری اطلاعات و نیز تحولات سریع در شهر، با فراوانی اطلاعات مواجهیم که گاهی پیشبرد امور را با مشکل مواجه می سازد و اگر برنامه ای برای هماهنگی و نظارت وجود نداشته باشد، باعث سردرگمی و عدم انسجام مدیریتی میشود. در این راستا مدیریت شهری با کمک فناوری اطلاعات،در جستجوی روش هایی ساده، برای دستیابی به اطلاعات کلیدی از میان حجم انبوه اطلاعات است تا با تحلیل آن ها، مسائل شهری را شناسایی کند، تصمیمات به موقع بگیرد و در نهایت ریسک ها و هزینه ها را کاهش دهد. بستر کسب وکار هوشمند –BI- یک ابزار مدیریتی برای نمایش اطلاعات عملکردی در سازمان هاست که دستیابی، تحلیل و مدیریت داد ها را با زمان و هزینه کمتر امکان پذیر می کند. با استفاده از کسب وکار هوشمند، مدیران می توانند به سادگی به اطلاعات مورد نیاز دست یابند، تحلیل اطلاعات را مشاهده کنند و بر شاخص های عملکردی سازمان خود نظارت کامل و برخط داشته باشند.

 رشد فزاینده جمعیت جهان و گرایش عمده به سوی شهر نشینی و مدیریت ضعیف بر تراکم استاندارد و ساخت و ساز محلات شهری،آثار فاجعه آمیزی بر محیط  و فضاهای شهری  داشته است.لذا نیاز به صرفه جویی در منابع ، زمان و انرژی در شهرها ، ما را به  تبیین مفهوم "هوشمندی" در شهر و شناسایی و معرفی روشهای موثربرارتقا کیفیت زندگی شهری رهنمون می سازد

هدف از ایجاد یک شهر هوشمند بهبود کیفیت زندگی با استفاده از اطلاعات و فناوری شهری به منظور بهبود کارایی خدمات(ارائه شده توسط دولت) و برآوردن نیازهای ساکنان شهرها است. فاوا(فناوری اطلاعات و ارتباطات) به مقامات شهرها امکان تعامل مستقیم با جامعه و زیرساخت شهر و نظارت بر آنچه در شهر به وقوع می پیوندد، توسعه شهر و زندگی بهتر شهری را می دهد. از طریق استفاده از حسگرهای(Sensors) بکارگرفته شده در سیستم های نظارت لحظه ای، داده ها از شهروندان و دستگاه ها جمع آوری می شود و سپس پردازش و تحلیل می گردد. اطلاعات و دانش جمع آوری شده کلید حل ناکارآمدی شهرها هستند.

اتحادیه اروپا در سالهای اخیر تلاش های بسیاری برای توسعه استراتژی رشد شهری هوشمند برای کلان شهرهای خود انجام داده است. نمونه هایی از فناوری ها و برنامه های شهرهای هوشمند درشهرهای میلتون کینز(Milton Keynes)، ساوسمپتون(Southampton)، آمستردام، بارسلونا، مادرید و استکهلم تاکنون پیاده سازی شده است. در چین شرکت زد تی ایی(ZTE) در بیش از 150 شهر راهکارهای هوشمندسازی را پیاده کرده است.

شهر هوشمند شهری است که از فاوا به منظور برآوردن نیازهای بازار(نیازهای شهروندان) استفاده می کند به گونه ای که دخالت اعضای این جامعه در فرایند آن ضروری است. شهر هوشمند در واقع شهریست که نه تنها فناوری فاوا را در حوزه های خاصی بکار می گیرد بلکه از این فناوری به گونه ای بهره می گیرد که بر جامعه تاثیر مثبت داشته باشد.

 نقش فناوری اطلاعات در صنعت بانکداری

نقش فناوری اطلاعات در صنعت بانکداری بسیار مهم و انکار ناپذیر است که درهای جدیدی را بر روی بازارها،خدمات و محصولات جدید در صنعت بانکداری گشوده است، بانکداری آنلاین الکترونیک، بانکداری تلفن همراه و بانکداری اینترنتی تنها چند نمونه هستند.انقلاب IT عرصه را برای افزایش بی سابقه در فعالیت های مالی در سراسر دنیا باز کرده است بطوری که شبکه های گسترده جهانی،بطور قابل ملاحظه ای هزینه نقل و انتقالات وجوه سراسری را کاهش داده است.تکنولوژی بانک ها را قادر ساخته است که انتظارات بیشتری از مشتریان را شناسایی و رفع کنند،برای مثال مشتریان می توانند تسهیلات بانک های مختلف را در سریع ترین زمان ممکن بررسی کرده و انتخابی متناسب با نیاز خود داشته باشند،آنها در هر زمان و در هر لحظه می توانند

درخواست تسهیلات کنند. 

این روز ها بانک ها بطور گسترده ای به سیستم های کامپیوتری خود نه تنها در شهر های کوچک بلکه در دیگر نقاط جهان متصل هستند که این کار با استفاده از شکبه های پرسرعت و اتصال آنها به شبکه جهانی گسترده یعنی اینترنت صورت میگیرد، در نتیجه، سیستم های اطلاعاتی و شبکه ها امروزه بطور فزاینده ای در حال گسترش هستند.

 نقش فناوری اطلاعات در صنعت بیمه

ضرورت استفاده از فناوری اطلاعات در صنعت بیمه را شرکت‌های خصوصی و دولتی حس کرده‌‌اند و مدتی است که به این سمت و سو کشیده شده‌اند، اما هنوز تا رسیدن به جایگاه ایده‌آل در این عرصه فاصله زیادی باقی مانده است. به گزارش جامع نیوز، نقش و تاثیر فناوری اطلاعات در عصر حاضر بر هیچ‌کس پوشیده نیست، به خصوص صنعت بیمه که تمام اقشار جامعه با آن سر و کار دارند.

نقش فناوری اطلاعات در صنعت بیمه از منظر نقش و تاثیر فناوری اطلاعات در فرآیند انجام عملیات بیمه‌گری، نقش فناوری اطلاعات در نتیجه عملیات بیمه‌گری و تاثیر آن در ضریب نفوذ بیمه در کشور و نقش اطلاعات و آمار دقیق و به موقع در کیفیت اداره امور شرکت‌های بیمه بسیار حائز اهمیت است. برای توسعه IT در صنعت بیمه مجموعه متنوعی از اقدامات در زمینه‌های مختلف زیرساختی، فنی و مدیریتی، مسائل فرهنگی و حوزه کاربران و نرم‌افزارهای کاربردی باید صورت گیرد؛ زیرا بدون یک الگوی وحدت‌بخش، یکپارچه و تعیین تقدم و تاخر این اقدامات دشوار خواهد بود.

 نقش فناوری اطلاعات در اقتصاد مقاومتی

ظرفیت فناوری اطلاعات به گونه ای می باشد که در حال حاضر کسب وکاری را نمی توان بدون بکارگیری فناوری اطلاعات، موفق قلمداد نمود تا جایی که برای پیاده سازی هرگونه تغییری می بایست در ابتدا زمینه های سخت افزاری و نرم افزاری آنرا تدارک دید.بر این اساس ،اقتصاد نیز با فناوری اطلاعات در خیلی از جهات درهم تنیده و ادغام شده است و ازمصادیق آن می توان به بانکداری الکترونیکی ،پورتالهای خدمات رسانی ،ایجاد بازار از طریق شبکه های اجتماعی اشاره نمود.در این راستا با توجه به ابلاغ سیاستهای اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری (مدظله العالی)و تاکید این سند راهبردی بر توان داخلی و کاهش وابستگی به خارج ،در این مقاله سعی شده با اتخاذ نگاه فرصت محور، تاثیرات نقش فناوری اطلاعات و اقتصاد مقاومتی را تبیین نماییم.فناوری اطلاعات به عنوان یکی از زیر ساختهای حیاتی کشور در صورت آسیب پذیری می تواند تبعات زیادی بر کسب وکار و مهمتر از آن برروی اقتصاد جامعه داشته باشد. لذا تقویت ضریب مقاومت در فناوری اطلاعات موجب ارتقاء اقتصاد مقاومتی خواهد شد .درراستای این رویکرد راهبردهایی نظیر تولید ملی ،عدم وابستگی به یک محصول یا کمپانی خاص و ارتقای امنیت را می توان برشمرد.

 نقش فناوری اطلاعات در کسب و کارهای نوپا و الکترونیکی

در اقتصاد رقابتی و مبتنی ‌بر بازار کنونی که با تغییرات و تحولات سریع بین ­المللی همراه شده و فرایند گذر از جامعه صنعتی به جامعه اطلاعاتی را سبب ­ساز شده است، از کارآفرینی به‌عنوان موتور توسعه اقتصادی یاد می­ شود که می­ تواند در رشد اقتصادی کشورها، ایجاد اشتغال و رفاه اجتماعی نقش مهمی را برعهده داشته باشد. امروزه دیگر اقتصاد ملی جای خود را به اقتصاد جهانی داده است و در این عرصه کشورهایی موفق خواهند بود که فرصت­ های شغلی را تنها به چارچوب جغرافیایی خود محدود نسازند، بلکه فضای کاری وسیعی به وسعت جهان در ذهن خود داشته باشند.

در این میان کاربردهای گوناگون اینترنت طی دهه اخیر، سبب شده است تا این امکان ارتباطی فرضیه ­ای را که در گذشته با شک‌ و تردید تحت‌ عنوان «دهکده‌جهانی» مطرح می ­شد، امروز برای ساکنان زمین به واقعیتی ملموس تبدیل کند. امکانات منحصربه‌فرد اینترنت، زمینه­ ساز پیدایش شکل جدیدی از تجارت شد که امروزه به‌نام تجارت الکترونیک شناخته شده است. تمامی امکانات و توانمندی ­های این فناوری اطلاعات به‌دست توانمند کسانی به‌وجود آمده ­اند که فکری خلاق و ذهنی بااستعداد داشته­اند. اینان کارآفرینان واقعی هستند زیرا نه‌تنها سبب خود اشتغالی و اشتغال­زایی برای مجموعه­ های انسانی وابسته به خودشان شده­ ا ند، بلکه میلیون­­ها فرصت شغلی را نیز تنها با اتصال به اینترنت برای میلیون ­ها نفر از ساکنان این کره خاکی، فراهم ساخته­ اند.

بنابراین، از یک­سو با فناوری اطلاعات به‌ عنوان بستر اشتغال­زای جهانی روبه­رو هستیم و از سوی دیگر با کارآفرینانی مواجه می­ شویم که هر روز فرصت ­های جدیدی را برای جویندگان شغل و کار در فضای مجازی ایجاد می ­کنند.

 

 

 

 

 

 


نظرات کاربران
تاييديه : تشخيص عامل غير انساني
توجه : نظر شما پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده می شود !